newsy rss Kredyty bankowe
strona główna mapa strony kanały RSS

Grupa Azoty zawarła z Kronospanem kontrakty o wartości 900 mln zł
Grupa Azoty zawarła z Kronospanem szereg umów handlowych na sprzedaż melaminy i mocznika. Ich wartość to ok. 900 mln zł. Umowy obowiązują do końca 2018 roku - podała spółka w komunikacie. UE sprawdziła jak wydawano środki na granice. Jak wypadła Polska?
Europejski Trybunał Obrachunkowy stwierdził, że Fundusz Granic Zewnętrznych przyczynił się do lepszego zarządzania granicami zewnętrznymi UE i większej solidarności finansowej wśród państw członkowskich, ale nie obyło się bez wpadek. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje: deficyt polskich finansów publicznych spadnie
- Polska jest na ścieżce, by ograniczyć deficyt o ponad 1 proc. PKB do 2016 r. - napisano w opublikowanym w środę raporcie.
Gospodarka: Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji Donald Tusk znalazł się w arcytrudnej sytuacji
Kredyty walutowe: PKO Bank Polski zaostrza wymagania bardziej niż chce tego nadzór

2010-09-16


Choć żadna rekomendacja nadzoru nie żąda od banków, by kredyty z niewielkim wkładem własnym udzielały tylko kredytobiorcom o wysokich dochodach, kilka instytucji zastosowało taką restrykcję.


Kredyty walutowe: PKO Bank Polski zaostrza wymagania bardziej niż chce tego nadzór

Ostatnimi czasy zrobił to PKO Bank Polski.

PKO Bank Polski, który jeszcze ostatnimi czasy udzielał kredytów w walutach na 100%, zawęził ich dostępność. Obecnie kredyt walutowy mogą otrzymać osoby, których dochód wynosi minimum 4 tys. złotych na rękę (dochód uzyskiwany na gospodarstwo domowe). W przypadku mniejszych wpływów największy wskaźnik LtV (wielkość kredytu do wartości zabezpieczenia) wynosi 80%. Oprócz tego, jeśli wskaźnik jest większy niż 70% konieczne jest skorzystanie z tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu (do niedawna było to 75%).

Większego wkładu własnego od osób o mniejszych dochodach żądają także Nordea, Deutsche BankBZ WBK oraz DnB Nord.

Nadzór zastosował w praktyce w ostatnim czasie nakaz dotyczący minimalnego wkładu własnego przy kredytach w walucie. Domaga się od banków zastosowania 20-procentowego buforu. W wyniku tego banki albo obniżyły wskaźnik LtV, albo wdrożyły obowiązek wykupu ochrony ubezpieczeniowej niskiego wkładu. W skutek czego ubezpieczenie może podnieść koszt kredytu nawet o kilka do kilkunastu tysięcy PLN (na przykładzie kredytu na 300 tys. PL). Mimo wszystko nie ma reguł, które kazałyby bankom uzależnić wielkość wkładu własnego od dochodu. Takie praktyki są rezultatem z chęci dalszego ograniczenia ryzyka kredytowego bądź segmentacji klientów.Zobacz więcej:
Podobne artykuły:

Jesienna promocja produktów mieszkaniowych w BNP Paribas Jesienna promocja produktów mieszkaniowych w BNP Paribas
Kredytobiorcy, którzy od 19.09 do 15.12 br. podejmą decyzję na wzięcie Kredytu Hipotecznego, Kredytu Hipotecznego Refinansowego bądź Kredytu Mieszkaniowego w programie z dopłatami rządowymi Rodzina na Swoim, otrzymają okazyjną marżę.

Najszybciej kredyt hipoteczny dostaniesz w Pekao SA, zwłaszcza do 300 tys. PLNNajszybciej kredyt hipoteczny dostaniesz w Pekao SA, zwłaszcza do 300 tys. PLN
Szybkie procedury kredytowe to atut Pekao SA. Pekao SA wygrywa z innymi bankami głównie dzięki uproszczeniu procedur kredytowych dla wniosków do 300 tys. PLN

Rata niższa o 800 zł dzięki porównaniu ofert.Rata niższa o 800 zł dzięki porównaniu ofert.
Rata identycznego kredytu w wielu instytucjach finansowych może się różnić aż o blisko 800 zł. Zestawiając oferty można więc wiele zaoszczędzić.

Kredyty bez prowizji w Lukas Banku
Po wakacjach LUKAS Bank zmniejsza koszty kredytów. Przez równy miesiąc prowizja będzie wynosić 0% za kredyt hipoteczny, pożyczkę gotówkową oraz samochodowy.

Koniec kredytów walutowych?Koniec kredytów walutowych?
KNF na dobre zamierza zakazać przyznawania kredytów w walucie. Mimo iż nie robi tego wyraźnie. Jak wynika z najnowszego projektu nowelizacji Rekomendacji S, życzyłaby sobie, aby takich kredytów nie sprzedawały banki, które dały radę ich już sporo przyznać

Kredyty bankowe:
Informacje finansowe:
Nowe produkty bankowe

Kursy walut NBP 2020-07-07
USD3,9689+0,26%
EUR4,4710+0,03%
CHF4,2027+0,02%
GBP4,9496+0,10%